تبلیغات
آغازهستی - گرم شدن زمین
 
این وبلاگ به اغاز وسرانجام هستی می پردازد

گرم شدن زمین

نوشته شده توسط : مرعشی
دوشنبه 18 مرداد 1389-12:50 ب.ظ

*- هر میلیون گاز گلخانه ای مانند 100 درجه  سیلیسیوس كه آب را به درجه جوش می رساند عمل می كند

*- برطبق نظرات دانشمندان ناسا سال 2005 گرمترین سال درتمام این قرن بوده است .

*- تخمین زده شده كه ذوب كل صفحه یخی "گرینلند " 7 متر سطح آب دریاها را بالا می آورد و ذوب شدن یخ های قطب جنوب می تواند سطح دریا ها را تا 65 متر بالا بیاورد 

*- برطبق تخقیقات اخیر NCAR  درصد خشكی زمین بیشتر از دوبرابرخشكی زمین درسال 1970 بوده است .

*- در سال 2060 دیگر یخهای قطبی وجود نخواهند داشت وخرسهای قطبی نیر از بین می روند.

*-  گرمای  آب اقیانوس از سال 1970 یك درجه فارنهایت اضافه شده. آب گرم مانند یك سوخت راكت برای تیفونها وهاریكن ها عمل می كند.

*- در 35 سال گذشته تعداد هاریكن گروه 4و5 دوبرابر شده در صورتیكه سرعت ومدت طوفان هاریكن 5 درصد افزایش پیدا كرده است.

 ê

هیچ كس بدرستی نمی تواند بگوید یك سیاره بیمار چگونه است ، اما زمین مثال خوبی برای آن است .اگر ما به گرم شدن كره زمین كه به آهستگی درحال انجام است  توجه نكنیم  با بجران جدی روبرو خواهیم شد.

اگر به بمب اتمسفری یعنی سیكلون لاری،  بصورت 5 نوع طوفان وباد به قدرت 290 كیلومتر برساعت در هفته گذشته درشمال شرق استرالیا وزید ،  نظری بیاندازیم ویا به پرده ای ازآتش و دودكه سال گذشته  بخشی از اندونزی راپوشاند،  و یا جدا شدن تكه های  یخ به اندازه یك كشور كوچك از قطب شمال وجنوب، و یا   ویرانی نیواورلئان درحالیكه آبهای اقیانوس اطلس آماده یك هاریكن جدید برای دوماه بعد بودندتوجه كنیم  درك می كنیم  که این حوادث طبیعی چرا اتفاق افتاده و در حال گسترش است  

بنابر گفته "  جیمس لاولوك "  متخصص محیط زیست با توجه به  تصور ما از زمین به عنوان یك ارگانیسم نمی توان گفت كه سیاره ما نمی تواند مانند یك موجود زنده عمل كند. موجود زنده با تب میارزه می كند(یعنی باتب مثل بدن به مبارزه با میكروب می پردازد)  . با پدید آمدن امواج حرارتی تا طوفان، سیل ، آتش سوزی  ، آب شدن یخچالها به نظر می رسد كه آب وهوای جهان در اطراف ما درحال درهم شكستن  (crash  )است .

دانشمندان این روال را برای قرنها پیش بینی كرده وهشدار می دهند . ما گازهای گلخانه ای را به آتمسفر وارد نموده وگرما ودرجه حرارت زمین را بالا می بریم .دانشمندان سالها بر سراین موضوع بحث میكردند ولی در 5 سال اخیر براین مسئله  توافق نموده وبیشتر به فعالیت بشر مشكوك هستند.

 آب شدن یخچالها بما هشدار می دهد كه  بشر در  دهه ها وقرن آینده بیشتر  با آن روبرو  خواهد بود.

یخ ها با سرعت زیادی درحال حركت هستند و عده كمی سیستم آب وهوای جهانی و حلقه بازخوردی (feedback loop ) را باوردارند كه باعث انهدام محیط زیست می شود.

انتشار گاز دی اكسید كربن به فضامورد بحث است  ،هر میلیون گاز گلخانه ای مانند 100 درجه سیلیسیوس كه آب را به درجه جوش می رساند عمل می كند.

 با اندازه گیری های اخیر چندین صفحه از یخ های گرینلند مشخص شده كه میران لغزش آنها دوبرابر شده است .  بنابر گزارش اخیر احتمالا" درپایان قرن حاضر سطح آبها تا 6 درجه افزایش خواهد یافت . بنابر اظهار نظر "  بیل چامایدز "  رئیس گروه محققین دفاع از محیط زیست وپروفسور  " شیمی جو " ،‌ این اتفاق سریعتر از آنچه ما پیش بینی می كنیم انجام می شود.  

نه تنها دانشمندان بلكه  مردم نیر متوجه این مشكل شده اند.در نظر سنجی تایمز،(  ا بی سی نیوز،دانشگاه استانفورد )  85 درصد تاكیدمی كنند كه گرم شدن هوا درحال اتفاق افتادن است وخواستار انجام عملی برای كاهش آن هستند.

 87 درصد براین باورند كه دولت باید مردم را به پایین آوردن انتشار گازها تشویق كند.   

85  درصد عقیده دارند كه ماشین ها باید كمتر از گازوئیل استفاده كنند.

و...

بهرحال این موضوع بحث برانگیر توجه سیاستمداران وتجار را كه به علم توجهی نداشته ولی شامه تیزی برای یافتن منافع خود  دارند ، جلب نموده است .شركت " وال مارت" شروع به نصب توربین های بادی برای ذخیره سازی برق نموده است واز انرژی خورشید نیز استفاده می كند. HSBC دومین  بانك بزرگ جهانی با سرمایه گذاری در مزارع باد  وسایر پروژه های سبز(دوستدار محیط زیست ) به  مقابه با انتشار كربن در فضا آمده است .بدرستی معلوم نیست كه آیا برای ازبین بردن عوامل گرم شدن كره زمین دیر شده باشد ولی كاهش گازهای گلخانه ای سال به سال مشكل تر می شود.اكوسیستم ها معمولا" خودشان را با مشكلات تطبیق می دهند ولی سرانجام تحمل آنها نیز محدود می شود.

 آثار گاز دی اكسید كربن و قطب شمال وجنوب

گاز دی اكسید كربن به گرم شدن زمین كمك می كند ومیزان بالای آن مضرات بسیار زیادی دارد .این گاز فقط با چند صد میلیون (P.P.M ) در سراسر فضای زمین می تواند نورخورشید را جذب نموده ولی   مانع  از انتشار آن شود. درطول عصر یخبندان گذشته غلظت گاز كربنیك در اتمسفر 180 p.p.m بود كه باعث یخبندان كره زمین شده بود.بعد از عقب نشینی یخها وقبل از عصر جدید میزان آن براحتی به 280  p.p.m  رسیده بود. در یك ونیم قرن گذشته ما مقدار آنرا به 381 p.p.m  رسانده وشاهد اثرات آن هستیم .19 سال از 20 سال گرمترین سالهای كره زمین ازسال 1980 به بعد بوده است برطبق نظرات دانشمندان ناسا  سال 2005 گرمترین سال درتمام این قرن بوده است . درقطب شمال وجنوب كه حالت حمام بخار را داشته باعث خرد شدن یخ ها شده وكلاهك های یخی بصورت برف آبكی درآمده. گرینلند مثال روشنی برای این موضوع است بنابر تحقیقات تعدادی از متخصصین یخجالها  (glaciologist )  از دانشگاه كانزاس داده های ماهواره ای كانادایی واروپایی را تجزیه وتحلیل نموده ومتوجه شده اند كه یخ های گرینلند نه فقط ذوب شده بلكه دوبرابر سال گذشته   ، 220 كیلو متر مكعب به زیر آب فرو رفته اند   درحالیكه مقدار آن در سالی 1996 ، 90 كیلومتر مكعب بود.  لازم به ذكر است كه یك كیلومتر مكعب آب 25 درصد بیشراز كل آب مصرفی شهر لوس آنجلس در سال  است.  سرازیر شدن آب به اقیانوسها بسیار خطرناك است . وقتی كوه های یخی ذوب می شوند سطح آب اقیانوسها را بالا نمی آورند چرا كه بصورت شناور هستند، بدین معنی كه آب را جابجا می كنند .اما یخ روی سطح زمین مانند گرینلند  موضوع دیگری است ، كه ذوب شدن آن (آب گرم منبسط می شود) ، وریختن آن به اقیانوس باعث بالا بردن سطح آب می شود.تخمین زده شده كه ذوب كل صفحه یخی گرینلند7 متر سطح آب دریاها را بالا می آورد و  بخش بزرگی از سواحل فلوریدا وبنگلادش به زیر آب می رود.

ذوب شدن یخ های قطب جنوب می تواند سطح دریا ها را تا 65 متر بالا بیاورد

 حلقه های بازخوردی ( Feedback Loops )

یكی از دلایل تسریع در ذوب سریع یخ ها  این است كه یخ های قطب 90 درصد نور خورشید را كه باعث ذوب آن می شود به فضا بازتاب می كند ولی آ ب اقیانوسها برعكس عمل می كند و90 درصد انرژی خورشید را درخود نگه می دارد.  بدین ترتیب  ذوب هر مایل از یخ گرما را بیشتر می كند.دانشمندان این فرآیند را حلقه بازخوردی  می نامند. بر طبق اظهارات " دیوید لورنس"  از مركز ملی تحقیقات هواشناسی  " بولدر كلرادو  " در عرضهای بالا در ناحیه آلاسكا ، كانادا وسیبری خاك درحال گرم و متلاشی شدن است در نتیجه گاز متان ودی اكسید كربن در هوا منتشر می شود كه خود عامل تشدید گرما است .

چه مقدار كربن درخاك قطب شمال وارد اتمسفر می شود؟ "لورنس"  می گوید :  از 200 گیگا تن تا 800 گیگا تن. (كل كربن خروجی بشر 7 گیگاتن است . )  

جریانات اقیانوسی كه بین نواحی سرد وگرم درجریان است  گرمارا از استوا بطرف قطب ها می برد. جریان آب گرم گلف استریم آب گرم را از منطقه حاره آورده وهوای اروپا را نسبتا" معتدل می كند در منطقه ای از اروپا كه با این جریان در تماس است درجه حرارت آن پایین می آید. شایان ذکر است دراواخر عصر یخبندان ، جریان آب گرم بطور موقت قطع شده ودرجه حرارت  اروپا 5 درجه افت می كند وبخبندان می شود.آب گرم سبك تر از آب سرد است درنتیجه در سطح آب ،  جریان پیدا می كند و وقتی به اروپا رسید وگرما را آزادكرد ،متراكم شده وفرو می رود ، به سمت جنوب حركت كرده ودر زیرجریان گلف استریم شمالی ادامه پیدا كرده تا به منطقه تروپیك رسیده وشروع به گرم شدن می كند.اما اگر این جریان با جریان آب تازه ای مخلوط شود غلظت  نمك خودرا از دست داده   سبك تر شده در  رو  قرار گرفته ومانع جریان می شود.در دسامبر گذشته محققین با همكاری مركز اقیانوس شناسی بریتانیا گزارش دادند كه یكی از عوامل ایجاد جریان گلف استریم ازسال 1957 ضعیف شده. كه علت آن را باید در آب شدن یخهای قطب شمال وگرینلند جستجو كرد كه آب تازه جریان پیداكرده واین گردش طبیعی را احاطه می كند.

نگرانی اساسی در تغییر آب وهوای كل اروپاست .ادرین لاكمن از دانشگاه والز ، سوانسی اظهار می دارد كه: ما در انگلستان در همان عرض جغرافیایی آلاسكا زندگی می كنیم ولی به علت جریان آب گرم گلف استریم اینجا برایمان قابل زندگی است .

 خشكسالی

به همان سرعتی كه گرم شدن جهان سطح  اقیانوسها را تغییر داده ویخ ها را ذوب می كند ، بر روی  خشکی های زمین نیز اثر گذاراست . انسانها ، حیوانات وگیاهان درخشكی زندكی میكنند، نواحی كوهستانی بخصوص قسمت های غربی امریكا كه در تابستان برفهای آن در تابستان  شروع به آب شدن می كرد ،اخیرا با فرا رسیدن بهار وگرمای طاقت فرسا زود ذوب می شوند.

گرم شدن آب وهوا سایر نواحی را نیر به طرق مختلف بسمت خشكی برده است .درجه حرارت زیاد رطوبت خاك را سریعتر تبخیر  وبحران ایجاد می كند. برطبق تخقیقات اخیر NCAR  درصد خشكی زمین بیشتر از دوبرابرخشكی زمین درسال 1970 بوده است .

 

آثار گرم شدن زمین بر گونه های گیاهی و جانوری (فلورها وفون ها)

گرمای هوا دنیای بیولوژیكی را هم بهم ریخته ، بسیاری از نژادها روبه انقراض بوده وبسیاری دیگر نیز دچار آسیب شده اند ولی اتفاقات بدتری در راه است

 گرما وخشكی می تواند قاتل فلورها (گونه های گیاهی) وفون ها(انواع جانوران ) باشد .آتش سوزی در اندونزی ، غرب امریكا ، حتی در آلاسكا ، می تواند یك حلقه بازخوردی  بوجود بیاورد ، انتشار كربن به اتمسفر و كاهش تعداد درختانی كه می توانند كربن را گرفته واكسیژن را رها كنند. با این وجود جنگل هایی كه از بین نرفته اند از طرق دیگری از بین می روند. خانم  "كانی میلر " پالئواكولوژیست  ، بعد از مطالعه تاریخ گیاهان در سیرانوادا متوجه شده كه در بیشتر از صد سال گذشته درختان 30 متر بطرف ارتفاعات مكان خودرا تغییر داده اند و از گرما فرار كرده اند. درسراسر امریكای شمالی گرم شدن هوا فلورها را تغییر داده است .

 *   بوته های گل  "صدتومانی "Manzanita bushes در غرب خشك شده اند .

 نوعی انجیر گلابی  تیغدارprickly pear cacti سبزی خودرا از دست داده است.

 *  درغرب كانادا وامریكا ده ها میلیون هكتار از جنگل ها كاج توسط سوسكها جویده شده اند.

*  زمستان گرمتر شده است .

 *  نژادهای مختلفی از حیوانات وگیاهان در اثر گرمای جهانی درخطرند.

 * محققین كاستاریكا اعلام نمودند كه دو سوم از 110 گونه قورباغه های خالدار رنگی در 30 سال گذشته  از بین رفته اندوبا شدت یافتن گرما تعداد بیشتری از بین می روند.

*  در آلاسكا ، جمعیت ماهیهای قزل آلا در خطر ذوب شدن لایه یخی وریزش گل ولای به رودخانه ومدفون شده اند. شن هایی كه ماهیها برای تخم ریزی در لابلای آنها به آن احتیاج دارند  . حیوانات كوچكی مانند موش های صحرایی با دمهای انبوهpinon mice و  سنجابهای نواحی آلپ با بالا رفتن درجه حرارت به ارتفاعات بالاتر می روند.

* با ذوب شدن یخهای قطبی ، خرس های قطبی كه شناگرهای ماهر وخستگی ناپذیری هستند در آب غوطه می خورند. ( خرس های قطبی  قدرت شنادرعمق زیادترراندارند)  

به گفته " لاری شواینگر "  رئیس حیات وحش ملی امریكا ،  در سال 2060 دیگر یخهای قطبی وجود نخواهند داشت وخرسهای قطبی نیر در طول مسیر ازبین می روند.

نوعی زنبق عظیم Quiver tree كه نامش را مردم افریقا از خورشید گرفته اند كه از شاخه های توخالی آن به عنوان تیردان استفاده میشود.این درختان در منطقه خود درحال انقراض هستند.نوع دیگر آن به علت فراراز گرمای هوا به طرف جنوب درحال نقل مكان هستند .

 

 نوعی موش كه بر روی درختان كاج و سرو و صنوبر زندگی میكنند این ساكنین كوچك محل زندگی خود را از جنگل های سروكوهی ترك نموده ودر منطقه كالیفرنیا به عرضهای بالاتروسردتر به جنگلهای كاج سیراكوچ كرده اند.درقرن گذشته موشها یكی از حیوانات كوچكی بودند كه خانه های خودرااز ارتفاع 300 متر تا 1000 متر تغییر داده اند.  

 

 

غاز سینه سرخ   26 نوع از آن درلیست  اتحادیه حفاظت از حیوانات قراردارندكه در معرض خطر انقراض هستند. نیمی از آنها پرندگان دریایی هستند كه غذای آنها به علت تغییر آب وهوادر حال كم شدن است . وبقیه  آنها كه در خشكی زندگی می كنندمنابع تغذیه شان به علت بالا آمدن سطح آب دریاها تحت خطراست .

  

فیل افریقایی گرم شدن جهان ممكن است نه تنها فیل ها را در افریقابه عقب رانده بلكه مورد هجوم حیوانات دیگركه بدنبال غذا هستند قرارگیرند.نسبت فراوانی یا كاهش غذا بر اجتماع آنها اثر می گذارد كه می تواند تعیین كننده برای انتخاب  حیوان تولید مثل كنده باشد

.

 پروانه ها   دانشمندان برروی 35 نمونه از پروانه ها كه در وسعتی از افریقای شمالی تا اروپای شمالی جابجا شده اند مطالعه كرده ، مسیر آنها را ردیابی وعلامت گذاری نموده ومتوجه شده اند كه دو سوم از این نوع، زندگی خودرا به سمت شمال از 30 كیلومتر تا 250 كیلومترتغییر داده اند. اگر چه ممكن است پروانه ها قوی تر از آنچه كه به نظر می رسند باشند ولی دانشمندان براین باورندكه تعدادی از انواع آنها نمی توانند درمقابل تغییرات آب وهوا دوام بیاورند.

  King protea گیاه همیشه سبز جنوب افریقاست با برگچه های براق  وگلهای پر،نژاد شگفت انگیزی از گلها كه نام خودرا  از پروتئوس خدای یونانی كه می توانست شكل خودرا  بدلخواه تغییر دهد گرفته است .دانشمندان از آن بیم دارند كه بیش از یك سوم انواع آن تا سال 2050 در اثر گرمای  هوا  نابود شود.

 

  نوعی كاج خمیده كوتاه Mistletoe كه درسراسر جنگل های غرب امریكای شمالی كه مواجه با گرما وخشكسالی شده ومیزبان انگل های گیاهی است. بنابر گفته "كانی میلر" از بخش جنگل امریكا این مورد بی شباهت به  سیستم بدن انسان نیست كه تحت فشار قرارگرفته در نتیجه بسیار آسیب پذیر می شود.

 

 قورباغه ها : بنابر گفته " هاروی " قورباغه ها با پوست نیمه تراوا در مقابل تغییرات آب وهوابسیار ضعیف وآسیب پذیر هستند بخصوص انواع آنها با رنگهای روشن.زمانیكه تمام انواع خالدار آن در 25 سال پیش در جنگلهای ابری امریكای جنوبی ومركزی ازبین  رفته اند ، دانشمندان به مواردی در اكوسیستم دوزیستان مشكوك شده اند.آنها مطمئن  نیستند كه چه اتفاقی افتاده . درحال حاضر یك تیم متشكل از دانشمندانی از ملیت های مختلف به این نتیجه رسیده اند كه معما را حل كرده اند.آنها تغییرات درجه حرارت سالانه را با تعداد انواع قورباغه های خالدار مقایسه كرده و مداركی دال بر ارتباط مستقیم بین گرم شدن هوا وانقراض دو سوم از 110 نوع آن كشف كرده اند.قورباغه های فرز وچند رنك روزها را دركنار رودخانه ها می گذزانند ، جائیكه حركت ،تكانهای دائمی وحتی تعداد آنها می تواند توسط دانشمندان قابل كنترل وشمارش باشد.مطالعات نشان داده كه به تنهایی گرما باعث از بین رفتن قورباغه های خالدار نشده است بلكه یك نوع قارچ گیاهی آنها را بیمار كرده واز بین برده است . این قارچ گیاهی در هوای سرد زندگی می كند و در درجه حرارت بین 17 تا 25 درجه سانتیگراد بهتر عمل می كند. گرم شدن هوا درجنگل های حاره ای پوشش ابری را افزایش داده  درجه حرارت را در طول روز پایین آورده وقورباغه ها را در مقابل حمله قارج های گیاهی آسیب پذیر نموده است . با سه نوبت با لا رفتن درجه حرارت هوای منطقه حاره از سال 1975 تا  سال 2000به اندازه معدل درجه حرارت قرن بیستم ، وضع بدتر می شود.بنا برگفته محققین به علت حساسیت قورباغه ها آنها اولین حیواناتی هستند كه دراثر تغییر آب وهوا از بین می روند.انقراض آنها  ممكن است باعث افزایش فشار روی دولت وصنعت  ، برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای باشد

نظرات() 


imvu free credits
چهارشنبه 16 اسفند 1396 12:26 ق.ظ
This is the right web site for everyone who would like to find out about this
topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
You definitely put a brand new spin on a subject that's been discussed for
a long time. Great stuff, just wonderful!
jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 10:53 ب.ظ
من واقعا خوشحالم که این پست های وب سایت را می خوانم که شامل بسیاری از حقایق مفید است، به خاطر ارائه چنین چیزی
اطلاعات
marijuana
سه شنبه 1 اسفند 1396 01:18 ق.ظ
سلام! من خیلی دوست دارم نوشتن شما را خیلی دوست داشته باشم! به اشتراک بگذارید
مکاتبات اضافی در مورد مقاله شما در AOL؟

برای حل مشکل من به یک متخصص در این زمینه نیاز دارم. ممکن است که تو هستی
داشتن نگاهی به آینده برای تماشای شما.
descargar cam4 hack
دوشنبه 16 بهمن 1396 08:35 ب.ظ
پست بسیار زیبا من فقط بر وبلاگ شما تکان دادم و
می خواستم ذکر کنم که من واقعا از مرور پیام های وبلاگ شما لذت بردم.

در هر صورت من در خوراک شما اشتراک خواهم کرد و امیدوارم دوباره به زودی بنویسید!
star wars galaxy heroes cheats
جمعه 29 دی 1396 09:40 ق.ظ
Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort
to create a superb article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don't manage to
get anything done.
clash royale cheats
دوشنبه 8 آبان 1396 10:27 ب.ظ
برای آخرین اطلاعات شما باید به اینترنت سریع و اینترنت مراجعه کنید
این وب سایت به عنوان یک سایت عالی برای آخرین به روز رسانی.
real psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 07:53 ب.ظ
چه اتفاقی می افتد، من کویین هستم، نخستین فرصت من برای توضیح دادن در هر کجا، زمانی که من خواندن
این قطعه نوشتن من فکر کردم که من می توانم نیز به دلیل این پاراگراف خوب نظر بدهم.
cheap phone psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 04:10 ب.ظ
من فقط نمیتوانم وبسایت خود را قبل از اینکه نشان دهم که واقعا از اطلاعات استاندارد شخصی که برای بازدیدکنندگان شما در اختیار دارید، لذت بردم؟
دوباره به طور پیوسته برای بررسی می رود
بالا بر روی پست های جدید
myfreecams token hack
یکشنبه 30 مهر 1396 03:48 ق.ظ
سلام دوست من! من می خواهم بگویم که این مقاله عالی است
خوب نوشته شده و شامل تقریبا تمام اطلاعات حیاتی است.
من می خواهم پست های بیشتری مانند این را دوست داشته باشم.
real psychic readings
دوشنبه 17 مهر 1396 02:40 ق.ظ
من عاشق آنچه شما بچه ها معمولا بیش از حد. چه کار و گزارش هوشمندانهای!

بچه های آثار فوق العاده ای را نگه داشته ام که شما بچه ها را به آن اضافه کرده اید
وبلاگ ما
anonymous std testing
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:47 ب.ظ
من واقعا خوشحالم که به این صفحه وب نگاه می کنم
پست هایی که اطلاعات زیادی را ارائه می دهند، بابت ارائه چنین اطلاعاتی از شما سپاسگزاریم.
phone psychic reading
دوشنبه 20 شهریور 1396 09:04 ق.ظ
در حال حاضر به نظر می رسد مانند Movable Type پلت فرم وبلاگ های برتر در دسترس است در حال حاضر.
(از آنچه خواندید) آیا این چیزی است که شما در وبلاگ خود استفاده می کنید؟
free std testing near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:18 ق.ظ
ما یک گروه از داوطلبان هستیم و شروع یک طرح جدید در جامعه ما هستیم.

وب سایت شما با اطلاعات مفیدی برای کار به ما ارائه داد. شما کار بزرگی انجام داده اید و کل جامعه ما ممکن است از آن سپاسگزار باشد
شما.
cheap phone psychic readings
دوشنبه 20 شهریور 1396 07:03 ق.ظ
باور نکردنی! این وبلاگ دقیقا مثل یک پیرمرد من است!
این یک موضوع کاملا متفاوت است اما زیبا است
خیلی طرح بندی و طراحی صفحه. انتخاب شگفت انگیز
رنگ ها
chaturbate token generator torrent
چهارشنبه 15 شهریور 1396 03:41 ق.ظ
I have read so many posts concerning the blogger lovers except this article
is genuinely a pleasant article, keep it up.
chaturbate com token generator
دوشنبه 13 شهریور 1396 09:03 ب.ظ
این در واقع بسیار پیچیده در این پر از زندگی فعال است
برای گوش دادن به اخبار در تلویزیون، به همین دلیل من به سادگی از اینترنت استفاده می کنم
و تازه ترین اطلاعات را بدست آورید.
Archie
جمعه 16 تیر 1396 07:47 ب.ظ
bookmarked!!, I really like your site!
at home std test
جمعه 2 تیر 1396 07:18 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین در آغاز آیا واقعا
کار بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در
واقع موفق به من مؤمن اما فقط برای while.
من این مشکل خود را با فراز در منطق و شما ممکن است را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
اگر شما در واقع که می توانید
انجام من را بدون شک بود مجذوب.
free std testing clinics near me
جمعه 2 تیر 1396 05:02 ب.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که
ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا نه نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی
که. من این کردم مشکل خود را با جهش
در مفروضات و یک ممکن است را خوب به پر همه
کسانی شکاف. اگر شما که می توانید انجام من خواهد قطعا تا پایان مجذوب.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:


جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت

جاوا اسكریپت


The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox